Poszukiwanie korzeni

Ponieważ powiązania rodzinne do pokolenia moich dziadków ( czasem pradziadków ) są dobrze znane, postanowiłem szukać bliższych informacji o protoplastach rodu. Nie ograniczam się do linii męskiej, bo to dotyczy tylko szlachetnie urodzonych. Podzieliłem swoje poszukiwania na 8 sfer związanych z nazwiskami pradziadków i ich żon:
    Nazwiska pierwszego pokolenia:
  1. Cichy - ja-Ryszard; tata-Marian; dziadek Stanisław; pradziadek Józef ; prapradziadek Józef
  2. Dauksza - mama Janina; dziadek Bronisław; pradziadek Henryk; prapradziadek Hieronim
    Nazwiska drugiego pokolenia:
  3. Kobus - babcia Józia, żona Stanisława Cichego; dziadek Jan
  4. Mamczak - babcia Stasia, żona Bronisława Daukszy; pradziadek Stanisław; prapradziadek Kazimierz
    Nazwiska trzeciego pokolenia:
  5. Wierusz - prababcia Nepomucena, żona pradziadka Józefa Cichego; prapradziadek Wojciech 
  6. Krawczyk - prababcia Helena, żona pradziadka Jana Kobusa
  7. Telatycki - prababcia Wiktoria, żona pradziadka Henryka Daukszy
  8. Trojanek - prababcia Anna, żona pradziadka Stanisława Mamczaka
    Nazwiska czwartego pokolenia: Siciarek, Libudzic, Szuman 
Wszystkie te nazwiska mozna obejrzeć na wspólnym drzewie genealogicznym


A co należy zrobić, żeby wiedzieć skąd się pochodzi

  1. Wywiad środowiskowy. Należy przepytać najlepiej zorientowanych członków rodziny. Najszerszy obraz dadzą Ci najbliźsi, czyli ojciec, matka, wujowie i ciotki. Na każdym zebraniu rodzinnym, przy okazji wizyt towarzyskich przepytuj ich i rysuj drzewo. Najdalej siegające informacje dadzą oczywiście najstarsi. Oni lubią wspominać, więc będzie to pożyteczne dla obu stron. Od nich, czyli od dziadków ( albo i pradziadków ) trzeba zaczynać. Niestety życie ludzkie nie jest wieczne. Ja nie znałem żadnego z dziadków. Prababcię widziałem raz w życiu. Kiedy zacząłem się interesować strukturą rodziny, żyła tylko jedna babcia Stasia. Spędziliśmy ładnych parę chwil na wspominkach. Oczywiście niektóre fakty się babci plątały. Kilka rozmów i wielkokrotne wysłuchanie tych samych historii pozwoliło wyciągnąć średnią.
  2. Zdjęcia i dokumenty rodzinne. W niektórych domach dokumentacja jest pokaźna, w wielu wojna zabrała wszystko. W rodzinie mojej mamy trochę się tego ostało, w wypadku Cichych wystarczy powiedzieć, że najpierw było Powstanie Warszawskie, a potem kradzież reszty dobytku. Te kilka zdjęć to prezenty od dalszej rodziny.
  3. Odnalezienie dalszych krewnych, którzy może wiedzą więcej. Na drzewie genealogicznym są ludzie, któtych nie znasz, nie widziałeś na oczy. Jakaś piąta woda po kisielu ( na prawdę u mnie Wiktoria Kisiel pełni tę rolę ? ) ale macie wspólnego pra ( lub pra-pra) dziadka. Trzeba odnaleźć adres lub telefon, czasem można tylko dzieci lub wnuki. Może mają zdjęcia, dokumenty, a może pamiętają więcej. W moim przypadku wyniki są oszałamiające. Dostałem dużo ciekawych informacji i zdjęć. W przypadku rodziny Daukszów dostałem dużą paczkę z fotografiami i dokumentami z przełomu XIX i XX wieku.
  4. Korzystanie z dawno zapomnianych adresów . Stary adresownik, lub listy po babci zawierają dużo nieznanych adresów. To są adresy Twoich krewnych. Napisz list prosząc o dane i zdjęcia. Tak uzupełniłem drzewo genealogiczne o całą gałąź niemiecko-holenderską, oraz odnalazłem w Rosji kuzynkę mamy.
  5. Poszukanie w Internecie wg. nazwiska. Można znaleźć jakiegoś pociotka. W moim przypadku znalazłem tylko jednego kuzyna mamy w Szwecji, wiedział mniej ode mnie. Poszukiwania zaowocowały założeniem Internetowego Klubu Cichych
  6. Książka telefoniczna. Tak po prostu znalazłem adresy, napisałem do 10 nieznanych osób, a jedna okazała się spokrewniona. Odszukałem cały ród Cichych w Kaliszu.
  7. Poszukiwanie dokumentów w archiwach państwowych. Zasoby archiwów spisane są w bazie PRADZIAD. Najlepiej wziąć 2 dni wolnego i pojechać do miasta przodków. Prywatne poszukiwania genealogiczne są bezpłatne.  Płaci się za potwierdzone ksero. Można oczywiście zlecić kwerendę firmie, ale to już nie to samo. Ja w Kaliszu odnalazłem mojemu ojcu wujka ( pewnie umarł jako chłopiec ) oraz pradziadków. W tym roku wybieram się do Kowna.
  8. Wizyty na cmentarzach. Nagrobek zawiera podstawowe dane - rok śmierci, przybliżony rok urodzenia (żył ... lat ), a często podstawowe koligacje rodzinne. Nie próbowałem, ale planuję zajrzeć w kilka ksiąg cmentarnych.

I spisuj, rysuj, kseruj, skanuj, fotografuj ...
Życzę cierpliwości i powodzenia.